1) Üniversitenizi kazandım. Kaydımı nasıl yapabilirim?

Üniversitemize 2019 – YKS ile kayıt hakkı kazanan adaylar kayıt işlemlerini;

  • 16 – 21 Ağustos 2019 tarihleri arasında https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden yapabilirler.
  • Bu adrese E-Devlet şifresi ile girerek ‘E-Hizmetler’ sekmesinden açacakları sayfanın sonunda yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ başlığı altındaki ‘Üniversite E-Kayıt’ sekmesinden kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.
  • Kayıt işleminden sonra mutlaka kayıt yaptırdıklarına dair belge almalıdırlar.
  • Bu yöntemle kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerin Üniversitemize kayıtlarla ilgili olarak gelmelerine veya herhangi bir belge getirmelerine gerek yoktur.

 

 2) E-Devlet şifremi nereden alabilirim?

E-Devlet şifresi, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik Numarasının bulunduğu fotoğraflı kimlik (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) ibraz edilerek yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden alınabilir.

3) E-Kayıt yaptıramıyorum. Ne yapabilirim?

E-Devlet üzerinden E-Kayıt işlemini yapamayan adayların kayıt işlemi Üniversitemizde 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında kayıt kılavuzunda belirtilen gün, saat ve adreste yapılacaktır.

Kayıt Kılavuzu için tıklayınız.

4) E-Kayıt yaptırdım. Üniversitenize gelip kayıt yaptırmam gerekiyor mu?

E-Devlet’ten kayıt yaptırıp, kayıt yaptırdığınıza dair belgenin çıktısını aldıysanız, kayıt için Üniversitemize gelmenize gerek yoktur.

5) E-Kayıt yaptırdım. Üniversitenize belge getirmem gerekiyor mu?

E-Devlet’ten kayıt yaptıran öğrencilerin kayıt için Üniversitemize gelmelerine ve herhangi bir belge getirmelerine gerek yoktur.

6) 1997 doğumluyum. E-Kayıt yapamadım askerlik sorunum olabilir mi?

Askerlik sorunu olan öğrenciler E-Devletten E-Kayıt yapamayacaklardır. Bu nedenle 1995 ve öncesi doğumlu erkek öğrencilerin,oidb.ankara.edu.tr adresindeki Kayıt Kılavuzu’nda belirtilen gün ve saatte kayıt belgelerine ek olarak Askerlik Şubesi’nden alacakları “Askerlik Durum Belgesi”ni de getirmeleri zorunludur.

7) Ders kaydımı nasıl yaptırabilirim?

Ders Kayıtları 09-15 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. İnteraktif Kayıt Duyurusu ve İnteraktif Kayıt Yenileme Kılavuzu için oidb.ankara.edu.tr adresini takip ediniz.

8) Üniversiteniz yurtlarına nasıl başvurabilirim?

Üniversitemiz Öğrenci Evleri ile ilgili bilgiyi sks.ankara.edu.tr adresinden alabilirsiniz.

9) Üniversitenizden kayıt işlemlerimi yaptıracağım. Kayıt belgelerinde bulunan Öğrenci Bilgi Kayıt Formu’nu doldururken sorun yaşıyorum.

            Konu ile ilgili öğrencilerin karşılaştıkları durumlar ve ne yapılması gerektiği aşağıda yer almaktadır.

  1.          a) İngilizce bölüm bitirenlerde dil hanesinin boş gelmesi

            Dil hanesinin boş gelmesi bir problem değildir. Öğrenci Bilgi Kayıt Formu’nu doldurduktan sonra kesin kayıt aşamasında düzenlenmesini talep etmeniz gerekmektedir.

  1.          b) KKTC uyruklu öğrenciler

KKTC uyruklu öğrenciler Türkiye Cumhuriyeti’nin kendilerine vermiş olduğu T. C. Kimlik Numarasını yazdıktan sonra aşağıda belirtilen numaraları girdiği takdirde Öğrenci Bilgi Kayıt Formu’nu doldurabilirler.

Nüfus Cüzdanı Serisi           :111

Nüfus Cüzdanı Numarası    : 111111

  1.          c) Lise adı yanlış olanlar

Lise bilgileriniz Üniversitemize ÖSYM tarafından gönderilen bilgilerdir. Kesin kayıt aşamasında düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

  1.          d) Diploma notunun girilmesine rağmen sıfır görünmesi

Diploma alanının ‘0’ görünmesi sorun değildir girmiş olduğunuz notlar arka planda kaydolmaktadır ancak kesin kayıt sırasında ilgili alanın güncellenmesini talep edebilirsiniz.

  1.          e) En az bir adres sorunu?

Sistem üzerinde en az bir adresi “Varsayılan Adres” olarak işaretlemeniz ya da yeni adres girerek varsayılan adres olarak kutucuğun işaretlenmesi gerekmektedir.

  1.          f) Diploma derece sorunu (iyi, orta, pekiyi)

Diploma derecenizi mezun olduğunuz okuldan öğrenebilirsiniz. Bilmiyorsanız ilgili alanı seçmeden kaydınızı tamamlayınız.

10) Yeni kayıtlı öğrenciyim, öğrenci numaramı nasıl öğrenebilirim?

https://obs.ankara.edu.tr:98/ogrencinosorgulama.aspx 

 

adresine girerek öğrenci numaranızı öğrenebilirsiniz.

11) Yeni kayıtlı öğrenciyim, sisteme girmek için ne yapmalıyım?

https://obs.ankara.edu.tr/preregistration/checkstudent  adresine girerek Öğrenci Bilgi Kayıt Formu’nu doldurmalısınız. Kullanıcı ve şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

12) Şifremi unuttum, sisteme girmek için ne yapmalıyım?

https://obs.ankara.edu.tr/Account/ResetPassword adresinden şifrenizi yenileyebilirsiniz.